4.03.2013 r. w œwietlicy szkolnej odby³o siê spotkanie z absolwentem naszej szko³y o. Markiem Wilkiem, franciszkaninem, misjonarzem, który od ponad dwudziestu lat pracuje w Paragwaju.

To pañstwo o powierzchni 407 km2.  Liczy 6 mln. mieszkañców.  Jest to kraj dwujêzyczny, Paragwajczycy pos³uguj¹ siê: hiszpañskim i oryginalnym, zachowanym jêzykiem plemion indiañskich – guarani, o. Marek biegle w³ada oboma jêzykami.

Paragwaj le¿y w sercu Ameryki Po³udniowej. Jest pañstwem œródl¹dowym, od pó³nocy graniczy z Brazyli¹ i Boliwi¹; od po³udnia - z Argentyn¹. Panuje tam klimat subtropikalny. W lecie (grudzieñ - marzec) temperatura w niektórych regionach osi¹ga 50 stopni C, zim¹ s¹ wielkie opady deszczu - tzw. aquaceros - woda z niebios. Paragwajczycy nie znaj¹ œniegu. Du¿a wilgotnoœæ powietrza jest dla Polaka bardzo mêcz¹ca.

G³ówn¹ religi¹ w Paragwaju jest katolicyzm, ale na co dzieñ przes¹dy mieszaj¹ siê z religi¹.